ESQT-136-02-S-D-450
Samtec Inc. ESQT-136-02-S-D-450
Part Number
ESQT-136-02-S-D-450
Description
CONN SOCKET 72POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-136-02-S-D-450
Comments
    ESQT-136-02-S-D-450 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.450" (11.43mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions72
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.400" (10.16mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C