ESQT-136-03-F-Q-394
Samtec Inc. ESQT-136-03-F-Q-394
Part Number
ESQT-136-03-F-Q-394
Description
CONN SOCKET 144P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-136-03-F-Q-394
Comments
    ESQT-136-03-F-Q-394 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.394" (10.00mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions144
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.064" (1.63mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C