ESQT-136-03-G-S-309
Samtec Inc. ESQT-136-03-G-S-309
Part Number
ESQT-136-03-G-S-309
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN SOCKET 36POS 0.079 GOLD PCB
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
ESQT-136-03-G-S-309
Comments
    ESQT-136-03-G-S-309 Specifications
    SeriesESQT
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeElevated Socket
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.309" (7.85mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions36
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.149" (3.78mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C