ESQT-136-03-L-D-318
Samtec Inc. ESQT-136-03-L-D-318
Part Number
ESQT-136-03-L-D-318
Description
CONN SOCKET 72POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-136-03-L-D-318
Comments
    ESQT-136-03-L-D-318 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.318" (8.08mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions72
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.140" (3.56mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C