ESQT-137-02-F-D-725
Samtec Inc. ESQT-137-02-F-D-725
Part Number
ESQT-137-02-F-D-725
Description
CONN SOCKET 74POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-137-02-F-D-725
Comments
    ESQT-137-02-F-D-725 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.725" (18.42mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions74
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C