ESQT-139-02-F-D-645
Samtec Inc. ESQT-139-02-F-D-645
Part Number
ESQT-139-02-F-D-645
Description
CONN SOCKET 78POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-139-02-F-D-645
Comments
    ESQT-139-02-F-D-645 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.645" (16.38mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions78
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.205" (5.21mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C