ESQT-140-02-F-5-728-120
Samtec Inc. ESQT-140-02-F-5-728-120
Part Number
ESQT-140-02-F-5-728-120
Description
CONN SOCKET 200P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-F-5-728-120
Comments
    ESQT-140-02-F-5-728-120 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows5
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.728" (18.50mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions200
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.122" (3.10mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C