ESQT-140-02-F-6-580
Samtec Inc. ESQT-140-02-F-6-580
Part Number
ESQT-140-02-F-6-580
Description
CONN SOCKET 240P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-F-6-580
Comments
    ESQT-140-02-F-6-580 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows6
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.580" (14.73mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions240
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.270" (6.86mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C