ESQT-140-02-F-D-324-020
Samtec Inc. ESQT-140-02-F-D-324-020
Part Number
ESQT-140-02-F-D-324-020
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-F-D-324-020
Comments
    ESQT-140-02-F-D-324-020 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.324" (8.23mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions80
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.526" (13.36mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C