ESQT-140-02-F-D-685
Samtec Inc. ESQT-140-02-F-D-685
Part Number
ESQT-140-02-F-D-685
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-F-D-685
Comments
    ESQT-140-02-F-D-685 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.685" (17.40mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions80
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.165" (4.19mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C