ESQT-140-02-F-T-671
Samtec Inc. ESQT-140-02-F-T-671
Part Number
ESQT-140-02-F-T-671
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-F-T-671
Comments
    ESQT-140-02-F-T-671 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows3
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.671" (17.04mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions120
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.179" (4.55mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C