ESQT-140-02-G-D-562
Samtec Inc. ESQT-140-02-G-D-562
Part Number
ESQT-140-02-G-D-562
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-G-D-562
Comments
    ESQT-140-02-G-D-562 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.562" (14.27mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions80
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.288" (7.32mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C