ESQT-140-02-G-D-703
Samtec Inc. ESQT-140-02-G-D-703
Part Number
ESQT-140-02-G-D-703
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-G-D-703
Comments
    ESQT-140-02-G-D-703 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.703" (17.86mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions80
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.147" (3.73mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C