ESQT-140-02-G-D-738
Samtec Inc. ESQT-140-02-G-D-738
Part Number
ESQT-140-02-G-D-738
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-G-D-738
Comments
    ESQT-140-02-G-D-738 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.738" (18.75mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions80
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.112" (2.84mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C