ESQT-140-02-G-Q-702
Samtec Inc. ESQT-140-02-G-Q-702
Part Number
ESQT-140-02-G-Q-702
Delivery Services
ESQT-140-02-G-Q-702
Comments
    ESQT-140-02-G-Q-702 Specifications
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.702" (17.83mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions160
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.148" (3.76mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C