ESQT-140-02-L-Q-368
Samtec Inc. ESQT-140-02-L-Q-368
Part Number
ESQT-140-02-L-Q-368
Description
CONN SOCKET 160P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-L-Q-368
Comments
    ESQT-140-02-L-Q-368 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.368" (9.35mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions160
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.482" (12.24mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C