ESQT-140-02-L-S-530
Samtec Inc. ESQT-140-02-L-S-530
Part Number
ESQT-140-02-L-S-530
Description
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-L-S-530
Comments
    ESQT-140-02-L-S-530 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.530" (13.46mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C