ESQT-140-02-L-S-760
Samtec Inc. ESQT-140-02-L-S-760
Part Number
ESQT-140-02-L-S-760
Description
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-L-S-760
Comments
    ESQT-140-02-L-S-760 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.760" (19.30mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C