ESQT-140-02-M-6-525
Samtec Inc. ESQT-140-02-M-6-525
Part Number
ESQT-140-02-M-6-525
Description
CONN SOCKET 240P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-M-6-525
Comments
    ESQT-140-02-M-6-525 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows6
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.525" (13.34mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions240
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.325" (8.25mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C