ESQT-140-02-M-D-467
Samtec Inc. ESQT-140-02-M-D-467
Part Number
ESQT-140-02-M-D-467
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-M-D-467
Comments
    ESQT-140-02-M-D-467 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.467" (11.86mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions80
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.383" (9.73mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C