ESQT-140-02-M-T-393
Samtec Inc. ESQT-140-02-M-T-393
Part Number
ESQT-140-02-M-T-393
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-M-T-393
Comments
    ESQT-140-02-M-T-393 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows3
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.393" (9.98mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions120
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.457" (11.61mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C