ESQT-140-02-S-T-748
Samtec Inc. ESQT-140-02-S-T-748
Part Number
ESQT-140-02-S-T-748
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-02-S-T-748
Comments
    ESQT-140-02-S-T-748 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows3
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.748" (19.00mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions120
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.102" (2.60mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C