ESQT-140-03-F-D-408
Samtec Inc. ESQT-140-03-F-D-408
Part Number
ESQT-140-03-F-D-408
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-140-03-F-D-408
Comments
    ESQT-140-03-F-D-408 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.408" (10.36mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions80
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.050" (1.27mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C