ESQT-140-03-F-Q-330
Samtec Inc. ESQT-140-03-F-Q-330
Part Number
ESQT-140-03-F-Q-330
Delivery Services
ESQT-140-03-F-Q-330
Comments
    ESQT-140-03-F-Q-330 Specifications
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.330" (8.38mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions160
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.128" (3.25mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C