ESQT-141-02-F-D-640
Samtec Inc. ESQT-141-02-F-D-640
Part Number
ESQT-141-02-F-D-640
Description
CONN SOCKET 82POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-141-02-F-D-640
Comments
    ESQT-141-02-F-D-640 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.640" (16.26mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions82
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.210" (5.33mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C