ESQT-142-02-F-D-695
Samtec Inc. ESQT-142-02-F-D-695
Part Number
ESQT-142-02-F-D-695
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN SOCKET 84POS 0.079 GOLD PCB
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
ESQT-142-02-F-D-695
Comments
    ESQT-142-02-F-D-695 Specifications
    SeriesESQT
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeElevated Socket
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.695" (17.65mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions84
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.155" (3.94mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C