ESQT-142-02-F-D-705
Samtec Inc. ESQT-142-02-F-D-705
Part Number
ESQT-142-02-F-D-705
Description
CONN SOCKET 84POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-142-02-F-D-705
Comments
    ESQT-142-02-F-D-705 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.705" (17.91mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions84
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.145" (3.68mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C