ESQT-142-02-F-Q-430
Samtec Inc. ESQT-142-02-F-Q-430
Part Number
ESQT-142-02-F-Q-430
Description
CONN SOCKET 168P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-142-02-F-Q-430
Comments
    ESQT-142-02-F-Q-430 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.430" (10.92mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions168
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C