ESQT-142-02-F-S-640
Samtec Inc. ESQT-142-02-F-S-640
Part Number
ESQT-142-02-F-S-640
Description
CONN SOCKET 42POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-142-02-F-S-640
Comments
    ESQT-142-02-F-S-640 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.640" (16.26mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions42
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.210" (5.33mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C