ESQT-142-03-L-D-374
Samtec Inc. ESQT-142-03-L-D-374
Part Number
ESQT-142-03-L-D-374
Description
CONN SOCKET 84POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-142-03-L-D-374
Comments
    ESQT-142-03-L-D-374 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.374" (9.50mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions84
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.084" (2.13mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C