ESQT-143-02-F-D-715
Samtec Inc. ESQT-143-02-F-D-715
Part Number
ESQT-143-02-F-D-715
Description
CONN SOCKET 86POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-143-02-F-D-715
Comments
    ESQT-143-02-F-D-715 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.715" (18.16mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions86
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.135" (3.43mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C