ESQT-143-02-G-6-730
Samtec Inc. ESQT-143-02-G-6-730
Part Number
ESQT-143-02-G-6-730
Description
CONN SOCKET 258P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-143-02-G-6-730
Comments
    ESQT-143-02-G-6-730 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows6
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.730" (18.54mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions258
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C