ESQT-143-02-L-5-800
Samtec Inc. ESQT-143-02-L-5-800
Part Number
ESQT-143-02-L-5-800
Description
CONN SOCKET 215P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-143-02-L-5-800
Comments
    ESQT-143-02-L-5-800 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows5
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.800" (20.32mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions215
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.050" (1.27mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C