ESQT-144-02-F-D-313-003
Samtec Inc. ESQT-144-02-F-D-313-003
Part Number
ESQT-144-02-F-D-313-003
Description
CONN SOCKET 88POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-144-02-F-D-313-003
Comments
    ESQT-144-02-F-D-313-003 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.313" (7.95mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions88
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.537" (13.64mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C