ESQT-144-02-F-D-615
Samtec Inc. ESQT-144-02-F-D-615
Part Number
ESQT-144-02-F-D-615
Description
CONN SOCKET 88POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-144-02-F-D-615
Comments
    ESQT-144-02-F-D-615 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.615" (15.62mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions88
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.235" (5.97mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C