ESQT-144-02-G-D-501
Samtec Inc. ESQT-144-02-G-D-501
Part Number
ESQT-144-02-G-D-501
Description
CONN SOCKET 88POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-144-02-G-D-501
Comments
    ESQT-144-02-G-D-501 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.501" (12.73mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions88
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.349" (8.86mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C