ESQT-144-02-G-Q-440
Samtec Inc. ESQT-144-02-G-Q-440
Part Number
ESQT-144-02-G-Q-440
Description
CONN SOCKET 176P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-144-02-G-Q-440
Comments
    ESQT-144-02-G-Q-440 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.440" (11.18mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions176
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.410" (10.41mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C