ESQT-144-02-L-D-700
Samtec Inc. ESQT-144-02-L-D-700
Part Number
ESQT-144-02-L-D-700
Description
CONN SOCKET 88POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-144-02-L-D-700
Comments
    ESQT-144-02-L-D-700 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.700" (17.78mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions88
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.150" (3.81mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C