ESQT-144-03-F-D-385
Samtec Inc. ESQT-144-03-F-D-385
Part Number
ESQT-144-03-F-D-385
Description
CONN SOCKET 88POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-144-03-F-D-385
Comments
    ESQT-144-03-F-D-385 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.385" (9.78mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions88
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.073" (1.85mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C