ESQT-144-03-F-Q-335
Samtec Inc. ESQT-144-03-F-Q-335
Part Number
ESQT-144-03-F-Q-335
Delivery Services
ESQT-144-03-F-Q-335
Comments
    ESQT-144-03-F-Q-335 Specifications
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.335" (8.51mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions176
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.123" (3.12mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C