ESQT-144-03-F-Q-370
Samtec Inc. ESQT-144-03-F-Q-370
Part Number
ESQT-144-03-F-Q-370
Delivery Services
ESQT-144-03-F-Q-370
Comments
    ESQT-144-03-F-Q-370 Specifications
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.370" (9.40mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions176
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.088" (2.23mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C