ESQT-144-03-L-Q-310
Samtec Inc. ESQT-144-03-L-Q-310
Part Number
ESQT-144-03-L-Q-310
Description
CONN SOCKET 176P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-144-03-L-Q-310
Comments
    ESQT-144-03-L-Q-310 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.310" (7.87mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions176
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.148" (3.76mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C