ESQT-145-02-F-D-720
Samtec Inc. ESQT-145-02-F-D-720
Part Number
ESQT-145-02-F-D-720
Description
CONN SOCKET 90POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-02-F-D-720
Comments
    ESQT-145-02-F-D-720 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.720" (18.30mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions90
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C