ESQT-145-02-F-D-750
Samtec Inc. ESQT-145-02-F-D-750
Part Number
ESQT-145-02-F-D-750
Description
CONN SOCKET 90POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-02-F-D-750
Comments
    ESQT-145-02-F-D-750 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.750" (19.05mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions90
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C