ESQT-145-02-F-Q-310
Samtec Inc. ESQT-145-02-F-Q-310
Part Number
ESQT-145-02-F-Q-310
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN SOCKET 180P 0.079 GOLD PCB
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
ESQT-145-02-F-Q-310
Comments
    ESQT-145-02-F-Q-310 Specifications
    SeriesESQT
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeElevated Socket
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.310" (7.87mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions180
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.540" (13.72mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C