ESQT-145-02-F-S-770
Samtec Inc. ESQT-145-02-F-S-770
Part Number
ESQT-145-02-F-S-770
Description
CONN SOCKET 45POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-02-F-S-770
Comments
    ESQT-145-02-F-S-770 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.770" (19.56mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions45
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.080" (2.03mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C