ESQT-145-02-L-6-400
Samtec Inc. ESQT-145-02-L-6-400
Part Number
ESQT-145-02-L-6-400
Description
CONN SOCKET 270P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-02-L-6-400
Comments
    ESQT-145-02-L-6-400 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows6
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.400" (10.16mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions270
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.450" (11.43mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C