ESQT-145-02-M-6-500
Samtec Inc. ESQT-145-02-M-6-500
Part Number
ESQT-145-02-M-6-500
Description
CONN SOCKET 270P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-02-M-6-500
Comments
    ESQT-145-02-M-6-500 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows6
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.500" (12.70mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions270
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.350" (8.89mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C