ESQT-145-02-M-Q-710
Samtec Inc. ESQT-145-02-M-Q-710
Part Number
ESQT-145-02-M-Q-710
Description
CONN SOCKET 180P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-02-M-Q-710
Comments
    ESQT-145-02-M-Q-710 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.710" (18.03mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions180
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.140" (3.56mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C