ESQT-145-03-G-5-375
Samtec Inc. ESQT-145-03-G-5-375
Part Number
ESQT-145-03-G-5-375
Description
CONN SOCKET 225P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-03-G-5-375
Comments
    ESQT-145-03-G-5-375 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows5
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.375" (9.53mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions225
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.083" (2.11mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C